''Türkiye, vatandaşlarına deprem sonrası yardım uzatmaktan aciz olan bir anlayıştan bugün depreme öncesinden hazırlık yapan bir yönetime ulaştı''

Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve beraberindeki milletvekilleri ile birlikte Kocaeli’de bir dizi programlara katıldı.

İlk olarak Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı’nda konuşan Başbakan Yıldırım, "Türkiye olarak şunu aklımızdan çıkarmayalım. Topraklarımızın yüzde 42'si deprem riski altındadır. 1900'lü yıllardan bu yana 2017'ye kadar geçen 117 yıl içerisinde ülkemizde toplam 5 bin 905 deprem gerçekleşmiş. Bu depremlerden 5 bin 83'ü, 4 ve 5 şiddet aralığında, 722'si 5-6 aralığında, geriye kalan 100 adedi de 6 ile 8 şiddetindedir. Bu depremlerde ne yazık ki 87 bin insanımızı kaybettik. Yani 117 yıl içinde 8 ve üzeri şiddette hiç deprem olmamasına rağmen bu can kaybı yaşandı" dedi.

Doğal afetler konusunda önceden hazırlanmış yasalar, mevzuat ve uygulamalar olduğunu anımsatan Başbakan Yıldırım, bu durumun karışıklıklara, çok başlılığa ve yönetim güçlüğüne sebep olduğunu ve bu olumsuzlukları gidermek amacıyla afetle ilgili görev yapan kuruluşların yetki ve sorumluluklarını bir elde topladıklarını anlattı.

Başbakan Yıldırım, bu kapsamda Başbakanlık altında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nı (AFAD) oluşturduklarını hatırlatarak, "Bu çatının altında, Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu, Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu ve Deprem Dayanışma Kurulunu tesis ettik. 2023 Deprem Stratejisi ve Eylem Planı hazırlandı. Bu çalışmayla beraber ilk defa bir genel plan çerçevesinde, deprem riskinin azaltılması çalışmalarını uzun vadede tanımladık. Türkiye Afet Müdahale Planını da geliştirdik. Bu planla depremin sıfırıncı dakikasında Türkiye’nin ortak gücü olarak harekete geçirebileceğimiz bir sistemi tesis ettik. 49 ilde 188 bölgeyi riskli alan olarak tanımladık. Bunun yanında sadece 19 ilde uygulanan yapı denetim sistemini tüm illere yaygınlaştırdık. Çünkü biliyoruz ki deprem öldürmez, dayanıksız yapılar öldürür" diye konuştu.

Başbakan Yıldırım ve beraberindeki Bakan ve milletvekilleri daha sonra Gölcük Denizevler Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni’ne katıldı.

Başbakan Yıldırım burada yaptığı konuşmada, Gölcük Denizevler Kentsel Dönüşüm Projesi'nin toplam maliyetinin yaklaşık 70 milyon lira olduğunu belirterek, "600 günde tamamlanmış olacak. 2019'un başında evler hak sahipleriyle buluşmuş olacak. Bugün, temelini atacağımız ilk 541 konutun içinde olduğu bu bölgede 4 bin 600'ün üzerinde yeni konut yapımı da devam ediyor. Bunları da kısa sürede tamamlamış olacağız" dedi.

Başbakan Yıldırım, 1999 depreminde vatandaşının imdadına yetişemeyen, çadır bile temin edemeyen bir idare olduğunu hatırlatarak, "Bu dehşeti gören herkes, 'kıyamet bu besbelli' dedi. Van'da da deprem oldu gördünüz, aynı gün saatler içerisinde Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bakanlarımızla deprem bölgesindeydik ve bir yıl içerisinde 28 bin konut inşa ederek yeniden bir Van yaptık. Yaraları sardık, depremin kalıcı etkilerini ortadan kaldırdık. Aktif fay hatları üzerinde bulunan bir ülkemiz var, onun için deprem ne zaman gelecek diye hesap yapmak yerine depreme hazırlıklı olmamız lazım. Türkiye, vatandaşlarına deprem sonrası yardım uzatmaktan aciz olan bir anlayıştan bugün depreme öncesinden hazırlık yapan bir yönetime ulaştı’’ ifadesini kullandı.
 
Başbakan Yıldırım, Gölcük Denizevler Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni’nin ardından AK Parti Kocaeli İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı.

Başbakan Yıldırım burada yaptığı konuşmada "Referandum kampanyası yaparken kendilerini parçalarcasına 'Hayır' kampanyası yapanlar şimdi 2019 seçimlerinde hayal kuruyorlar. 'Kimi aday göstersek de acaba kazansak', 'Müşterek aday gösterirsek nasıl olur, tek aday gösterirsek nasıl olur?'... Ne yaparsanız yapın, istediğinizi aday gösterin, istediğinizi yapın, siz bunu çok yaptınız, millet dersinizi verdi, bir daha dersinizi de alırsınız. Çünkü yapmanız gereken milletle birleşmektir. Adalet yürüyüşünde bir yanınıza bölücüleri, bir yanınıza Fetocuları alarak milletle bütünleşemezsiniz, milletle birlikte yol yürüyemezsiniz. Bu millet bölücülere de Fetoculara da bugüne kadar geçit vermedi, bundan sonra da vermez" dedi.

Başbakan Yıldırım ve beraberindeki bakan ve milletvekillerinin yoğun Kocaeli programı 17 Ağustos Deprem Şehitlerinin anıldığı programla sona erdi.

Programların ardından ziyareti değerlendiren Bakanımız Kaya, ‘’Bugün Kocaeli’de ülkemiz üzerinde ciddi bir tehdit olan deprem konusunda son derece verimli programlar gerçekleştirdik. 17 Ağustos 1999’da gerçekleşen deprem hafızalarımızdan asla silinmedi. O dönemde yaşananlar, kaybettiğimiz insanlarımız bizi derinden yaralamıştı. Bugün katıldığımız etkinliklerde, hem 17 Ağustos depreminde kaybettiğimiz canlarımızı andık hem de depremlerin etkilerini nasıl daha aza indirebiliriz , bununla ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Sayın Başbakanımızın da dediği gibi topraklarımızın yarısına yakını deprem tehdidiyle karşı karşıya. Hükümet olarak yaptığımız çalışmalarla olası depremlerin etkilerini en aza indirmeye çalışıyoruz. Deprem gerçeğini unutmadan her türlü hazırlığı yapmaya, şehirlerimizi buna göre imar etmeye devam edeceğiz.’’ dedi.  

Programlara AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Erol Kaya, Öznur Çalık ve Çiğdem Karaarslan’ın yanı sıra milletvekilleri ve vatandaşlar da katıldı.
 


Sonraki Sayfa: Ağrı İli Değerlendirme Çalışması düzenlendi.

Önceki Sayfa : Siroma Projesi Sürdürülebilirlik Konferansı Gerçekleştirildi