''Müftülere nikah kıyma yetkisi sağlayacak yeni düzenlemeyle ilgili eleştirilere katılmıyorum''
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, temaslarda bulunduğu Ağrı’da Habertürk TV’ye gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.


Ağrı Doğubayazıt’ta Aile Destek Merkezi’ni ziyaret eden Bakan Kaya, ‘’Bu merkezlerle birlikte kadınlarımızın ve kız çocuklarımızın sosyal hayatın içerisinde daha etkin olmalarını hedefliyoruz’’dedi.

‘’Kadınlarımız Aile Destek Merkezlerimizde okuma-yazma, bilgisayar, İngilizce, dikiş-nakış gibi kurslardan faydalanabilirler’’ diyen Bakan Kaya, ‘’Ayrıca meslek edindirme kursuları sayesinde kadınlarımızın kendi işlerini kurmalarını da teşvik ediyoruz’’ dedi.

Bakan Kaya sözlerine şöyle devam etti:

‘’Ülkemizde şu anda 54 ilçede 78 Aile Sosyal Destek Merkezimizle kadınlarımıza hizmet sunuyoruz. Yıl sonuna kadar 38 yeni merkezimiz daha hizmete girecek. Bu merkezlerden aldıkları eğitimlerle kendi işlerini kuran kadınlarımız var. Eğitimler bittikten sonra da kadınlarımızı kendi işlerini kurmaları konusunda teşvik ediyoruz.  Biz istiyoruz ki kadınlarımız, kızlarımız okusun. 2003 yılında kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 45 iken bu oran şu an yüzde 82’lerde. Ancak biz bunu da yeterli görmüyoruz. Bu oranı çok daha artırmamız lazım. Çünkü aile güçlü olursa toplumda güçlü olur.’’

-Müftülere nikah kıyma yetkisi

Bakan Kaya, müftülere nikah kıyma yetkisi sağlayacak yeni düzenlemeyle ilgili ise, ‘’Eleştirilere katılmıyorum. Çünkü müftülerin kıydığı nikah resmi nikah sayılacak. Belediye memurunun kıydığı nikahtan hiçbir farkı olmayacak. Nikah yaşıyla ilgili hiçbir değişiklik yok. Erken yaşta evlenmek isteyenlerin nikahları kıyılmayacak. İsteyen nikahını müftüye isteyen nikah memuruna kıydırabilir. Bu aslında kadınlarımızı korumak amacıyla yapılan bir düzenlemedir. Yoksa asla savunmazdım’’ifadesini kullandı.

-Doğum bildirimi

Yeni düzenlemedeki doğum bildirimi konusuyla ilgili de açıklama yapan Bakan Kaya, mevcut durumda hastane dışındaki doğumlarda sadece sözle bildirimin yettiğini söyledi.

Yeni düzenlemeyle birlikte ise sözle bildirimin yanı sıra aile hekiminin doğum yapılan eve giderek kontrol yapmasının sağlanacağını söyleyen Bakan Kaya, ‘’ Mevcut durumda bu kontrol söz konusu değil. Yeni düzenlemeyle aile hekimi doğumları kontrol etmiş olacak. Bu çok önemli bir gelişmedir’’ dedi.


Sonraki Sayfa: Bakan Kaya, Ağrı’da

Önceki Sayfa : Ağrı İli Değerlendirme Çalışması düzenlendi.