Bakanlığımız Psikososyal Destek Ekipleri Deprem Bölgesinde

Ege denizi Muğla açıklarında 21 Temmuz gecesi 1:30'da meydana gelen 6.5 şiddetindeki depremden etkilenen vatandaşlarımıza destek olmak amacı ile Bakanlığımız Psikososyal Destek Müdahale Ekipleri aynı gün sabah saatlerinde bölgede incelemelere başladı.

Can kaybı yaşanmaması sevindirici olsa da depremin en çok hissedildiği Bodrum ilçesinde bazı vatandaşlarımız yaralandı ve maddi hasarlar meydana geldi.

Artçı sarsıntıların devam ettiği bölgede depremden etkilenen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının tespit edilerek ilgili hizmet gruplarına iletilebilmesi amacı ile  Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordinesinde Aydın İlinden gelen personelin katılımı ile 3’er kişiden oluşan 4 ekip oluşturularak  saha çalışmalarına başlandı.

İlk etapta depremden en çok etkilenen Bodrum İlçesi Yalıçiftliği, Turgutreis, Gümüşlük ve Kızılağaç Mahalleleri ile Datça İlçesi Reşadiye Mahallesinde saha ziyaretleri gerçekleştirilerek  170 haneye ulaşıldı.

Afet bölgesinde muhtarlar ile  görüşülerek  bölgenin psikososyal destek ihtiyaçları ve sorunlarına ilişkin bilgi alındı, afetten etkilenen aileler, bireyler  ve gruplarla   toplantılar yapılarak, ihtiyaç duydukları konularda bilgilendirme yapıldı.

Bakanlığımız Göç, Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Daire Başkanlığından 2 uzman yardımcısı, 1 sosyal çalışmacı ve Bilkent Üniversitesinden Klinik Psikolog bir öğretim üyesinin de destek verdiği çalışmalar, vatandaşlarımızın depremin etkilerini atlatmaları sağlanana kadar önümüzdeki günlerde de devam edecek. Sonraki Sayfa: Aydın'da Aile Eğitim Programı Eğitici Eğitimi düzenlendi.

Önceki Sayfa : Bursa’da Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) çerçevesinde çalışmalar devam ediyor.